Wirusowe zapalenie tętnic koni EVA

W związku z pojawieniem się informacji o możliwym wystąpieniu na śląsku ognisk wirusa zapalenia tętnic koni (EVA) Zarząd Śląskiego Związku Jeździeckiego zaleca i prosi o zachowanie szczególnej ostrożności oraz wzmożone przestrzeganie zasad higieny aby zapobiec rozprestrzenianiu się choroby. 

 

Najczęstszymi objawami zakażenia są: gorączka powyżej 41st. C, apatia, brak apetytu, depresja, obrzęki kończyn i powiek, nieżyt nosa, wysypka i biegunka. 

Do zakażeni dochodzi drogą kropelkową nie tylko bezpośrednio (wydzieliny dróg oddechowych lub krycie) ale także poprzez osoby mające kontakt z chorymi osobnikami oraz miejsca, w których chore konie przebywały (boks, hala, środek transportu). 

Chore i podejrzane o zakażenie zwierzęta odstawia się od pracy na okres 3-4 tygodni, leczy się objawowo i stymuluje układ odpornościowy do zwalczenia chorobotwórczego drobnoustroju.

W przypadku pojawienia się objawów należy poddać konia kwarantannie i skontaktować z lekarzem weterynarii. Wirusowe zapalenie tętnic koni jest chorobą podlegającą obowiązkowi rejestracji.